Hlavně stará auta mají svoje kouzlo.
Máte nějaké zajímavé vlastní fotky či obrázky nákladních aut které stojí za zveřejnění, nebo připomínky k článkům? Můžete je zaslat na Email:( auta-minulosti@seznam.cz).Praga V,- L,- AN.

26. srpna 2014 v 18:36 | Rudla |  Praga" Nákladní auta
Praga V,- L,- AN

Pražská automobilka PRAGA tehdy sídlící v Pražské Libni, se hned posvém založení v roce 1907 zařadila společně s Kopřivnickou Tatrou a Boleslavskou firmou Laurin & Klement do velké trojky našich automobilových výrobců.Ze začátku z důvodu nedostatku zkušeností se Pragovka pustila do výroby licenčních vozů. U nákladních vozů se jednalo o licenci firmy DYKOMEN.
Praga typ V
Vozy vlastní konstrukce, pod vedením konstruktéra ing. Františka Kece začala Pragovka vyrábět v roce 1911. Jednalo se o typ V (snad vojensky), protože šlo o zakázku pro Rakouskou vojenskou správu. Vůz Praga V, byl znám pod názvem autovlak, protože jeho součástí byl vlek. Hmotnost celého vozu byla 3 700 kg. Užitečná hmotnost tažného vozu byla 5 tun a čtyřkolového přívěsu 3 tuny. Motor měl čtyřválcový, vodou chlazený o objemu válců 6 850 mm3 a výkon 29,4 kW (40 HP), vrtní 110, zdvih 180 mm, Převodovka zde byla čtyřstupňová. Vůz měl poháněnou zadní nápravu pomocí řetězového převodu. Maximální rychlost měl vůz dnes úsměvných 16 km/h, zato spotřeba byla úctyhodná a to 60 kg benzínu na 100 km. Součástí autovlaku byly bubny na zadních kolech k navíjení ocelových lan o délce 15m. Kvalita tohoto typu byla prověřena testovací jízdou, která trvala 4 týdny, a testované vozy musely zvládnout trasu 2000 km. Tyto vozy byly tak spolehlivé, že se vyráběly i po válce do roku 1920.
Praga typ L
Dalším Pragováckým nákladním vozem byl typ L (lehký). Jeho výroba započala v roce 1912. Tento nákladní vůz měl užitečnou nosnost 2 tuny, postupem doby a jeho inovace nosnost stoupla na 3 tuny. Vyráběl se v modifikacích jako valník, požární stříkačka, městský kropicí vůz, nebo autobus. Motor typu L byl benzínový vodou chlazený čtyřtakt o čtyřech válcích průměru 90 mm a zdvihu 150 mm. o výkonu 25,7 kW (35k) a objemu 3824 cm3. Všechny válce v jednom bloku společně s částí sacího potrubí, ventily jak sací tak výukové byly v jedné řadě na levé straně motoru. Vačkový hřídel pohánělo ozubené soukolí. Typ L se vyráběl do roku 1931 ve 24 sériích.

Praga typ AN
Na mezinárodním autosalonu v Paříži v roce 1924 představila Libeňská Pragovka další typ lehkého nákladního vozu, s označením Praga AN (Alfa nákladní). Název Alfa napovídal, že se jednalo o odvozeninu současně vyráběného osobního vozu Praga Alfa. Lehoučký valníček měl ze začátku užitečnou hmotnost jen jednu tunu a měl sloužit hlavně drobným podnikatelům. Motor byl shodný s osobní Alfou tedy čtyřválcový benzínový, se slaboučkým výkonem 15,5 kW (21k) při 2800 ot./min. a zdvihovým objemem 1540 cm3Motor měl nesnímatelnou hlavu a válce v jednom bloku. Písty byly hliníkové. Motor byl vybaven dvoukomorovým zapalováním Bosch. Spojka byla suchá jednokotoučová, převodovka čtyřstupňová. Pohon obstarával kardan, který vedl k zadní nápravě opatřené diferenciálem. Nápravy byly tuhé odpružené listovými pery, na obdélníkovém rámu z ocelového plechu. Tenhle náklaďáček dokázal vyvinout max. rychlost 40 km/h.
Vedení Pragovky si uvědomovalo, že nesmí usnout na vavřínech a proto neustále typ AN vylepšovalo, hlavně zvyšováním zdvihového objemu motoru. Nejdříve na 1324, pak 1695, 1974 a nakonec až na 2492 cm3, při užitečné hmotnosti 1,5 tuny.
Typ AN vydržel ve výrobním programu pragovky 16 let a za tu dobu bylo vyrobeno 5565 vozů ve 23 sériích, a velkém množství modifikací.
Je zajímavé jak se Praga AN během šestnácti let své produkce změnila. Horní snímek první série, dole pak poslední série

__________________________________________________________________________________________________________________
ZAJÍMAVOST POD ČAROU.
Je zajímavé sledovat obchodní tahy Pragovky: Například v roce 1930 stála Praga AN stejně jako jeden pár tažných koní s výstrojí. (Tehdy prý vyhrál plechový kůň Praga).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Nákladní automobily dob minulých vám děkují za návštěvu.Mrkající